Sprzedaż i wynajem mieszkań – porady

Pytanie zawarte w tytule bardzo często gości w głowach wszystkich tych, którzy są w trakcie wyprowadzania się na „swoje”. Odpowiedź na nie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Każdy musi samodzielnie zadecydować, czy woli mieszkać w bloku, czy w domu z ogródkiem.

Warto jednak choć w minimalnym stopniu zainteresować się nad tym, co jest dla nas korzystniejsze i co proponuje dla nas rynek nieruchomości. Nie kierujmy się tylko emocjami ale zdrowym rozsądkiem. Czy na prawdę dom z ogródkiem będzie dla nas radością, jeśli do pracy będziemy dojeżdżali cztery godziny codziennie. Czy w taki razie w ogóle będziemy mieli czas z niego korzystać?

Analizując sytuację panującą na rynku nieruchomości kilka dużych miast można bardzo szybko zauważyć pewne prawidłowości.
Warszawa często jest odbierana przez specjalistów jako miasto w Polsce, które kieruje się swoimi odrębnymi prawami. O ile ceny, czy to mieszkań, czy innych rzeczy w danych miastach plasują się w obrębie danych wskaźników, o tyle w samej Warszawie nigdy nie ma na to reguły. Weźmy pod uwagę mieszkania. Cena przykładowych „czterech kątów” o wielkości mniej więcej 56 m kw znajdujących się w centrum miasta może znacznie przewyższyć cenę wybudowanego domu po za granicami miasta. Zatem dla tych, którzy kupią takie mieszkanie i nie specjalnie orientują się w cenach rynkowych może to być niezbyt dobry interes.

Oczywiście mieszkanie jest na tyle pewną inwestycją, że jesteśmy w miarę możliwości w stanie ocenić ile pieniędzy będzie nam potrzebnych na jego całkowite wykończenie. Dom niestety zawsze może przynieść jakieś koszty ukryte, których nie da się do końca wyliczyć.
Co do cen. Budowa domu w Warszawie jest obecnie równowartością mieszkania 60-70 metrowego w tym samym mieście. Jeszcze kilka lat temu sytuacja miała się trochę lepiej. Wówczas dom można było wybudować za równowartość mieszkania 50-60 metrowego. Nie ma się jednak co dziwić takiemu obrotowi sytuacji. Ceny gruntów wzrosły, wzrosły również koszty robót wykończeniowych.

Grunty pod Warszawą wciąż w swojej znacznej liczbie są sprzedawane przez tamtejszych rolników. Niestety nie akceptują oni często zmiany cen gruntów, sprzedając je po takiej cenie, która była podana kilka lat temu. Co zrobić? Nic rolnik albo zgodzi się naszą propozycję albo nie. Mając do dyspozycji 7 ha i tak prędzej czy później zarobi.

warszawa stare miasto
Jeśli chodzi o domy to warto tutaj również zwrócić uwagę na domu deweloperskie. Sprzedawane najczęściej w stanie surowym Czy opłaca się je kupować? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jedni mówią, że lepiej samemu dopilnować z jakich materiałów powstaje nasz dom, inni uważają, że dzięki temu pozbywają się problemu związanego z wyborem materiałów budowlanych. Nie do końca jednak tak jest. I tak nie ominą nas zakupy. W domach deweloperskich zazwyczaj wiele rzeczy trzeba dokończyć. No i można zaoszczędzić na własnej budowie. Niektórzy inwestorzy twierdzą, że na własnej budowie można zaoszczędzić nawet 200 tys. zł. Oczywiście pod warunkiem, że mamy jakieś pojęcie o tym jak i co robić.

Tak sytuacja wygląda w Warszawie, a jak za przykładem idąc np. we Wrocławiu. Grunty we Wrocławiu najlepiej kupić poza miastem. Najniższe ceny ziemi dotyczą Psiego Pola, Miękini, czy Kątów Wrocławskich. Same obwodnice, czy drogi dojazdu co centrum miasta nie są może tak dobre jak w przypadku Warszawy ale porównywalne odległości do pokonania oraz znacznie mniejsza ilość mieszkańców pozwala na pokonanie drogi z znacznie szybszym czasie.

grunty
Mieszkania we Wrocławiu raczej nie są niespodzianką jeśli chodzi o ich cenę. Kwota jaką trzeba przeznaczyć na 1 m kw to średnio 5000 tys zł. Czyli za mieszkanie średniej wielkości, ok. 50 m kw należy średnio przeznaczyć 250 tys zł. Porównując do kosztów budowy domu w Warszawie, nie zmienia się zatem szczególnie sytuacja.