Sprzedaż i wynajem mieszkań – porady

burj dubajNowe technologie pozwalają na bardzo nietypowe rozwiązania. Rozwija się nie tylko sprzęt it, ale również wszystkie fachowe branże związane z mechaniką i automatyką urządzeń. Nie ma się zatem co dziwić temu, że na świecie powstają najróżniejsze sprzęty, a za ich tropem budynki, hale, miejsca użyteczności publicznej.

Budownictwo to jedna z dziedzin współczesnego świata, która prze do przodu bardzo szybko. Na wszystkich kontynentach architekci  – projektanci – konstruktorzy zadziwiają swoimi innowacyjnymi pomysłami i wciąż wprowadzają nowe ulepszenia.

Wydawać by się nawet mogło, że nikt nie jest w stanie wymyślić już nic ciekawszego, czegoś co rzeczywiście mogłoby zrewolucjonizować współczesne budynki. Jak się jednak okazuje można wiele, a przykłady na to co rusz powstają.

Oczywiście najciekawsze budynki, to zazwyczaj te, które biją jakieś rekordy. Nie bez kozery jest zatem najwyższy budynek świata w Dubaju czy najwęższy w Polsce. W końcu, aby stworzyć tego typu budynki potrzeba nie lada wiedzy oraz umiejętności. Mieć możliwość mieszkania do wynajęcia na jednym z jego pięter to prawdziwa przyjemność.

Wyżej, wysoko, bliżej nieba

Najwyższy budynek świata mieści się w Dubaju. Powstawał przez kilka lat, jednak za datę jego otwarcia uważa się 4 stycznia 2010 roku.

Łączna wysokość tego wysokościowego giganta to bagatela 818 metrów, na co składa się 206 kondygnacji i 160 pięter do użytku.

Co ciekawe, nie od razu planowano że budynek będzie aż tak dużych rozmiarów. Początkowo budowa miała w zamiarze stanąć na pięciuset metrach. Szybko jednak decyzję zmieniono, a plany projektowe zostały dopasowane do wymagań tak wysokiego wieżowca.

Jakim sposobem uzyskano aż taką wysokość, bez niebezpieczeństwa zawalenia się budynku? Otóż aby dodatkowo nie obciążać najwyższych kondygnacji, do budowy konstrukcji ostatnich pięter używa się lekkich materiałów stalowych. Dolne piętra z kolei wylano w szkielecie żelbetonowym.

Na świecie istnieje wiele podobnie wysokich budynków, Burj Dubaj bije jednak je wszystkie na głowę.

Zanim Burj Dubaj został ostatecznie wykończony pobił jeszcze jeden rekord. Mianowicie zyskał miano najwyższej konstrukcji żelbetonowej na świecie.

Burj Dubaj oprócz tego, że jest najwyższym budynkiem na świecie, jest również ogromny pod względem zajmowanej powierzchni. Ogólnie można ją określić na 2 km2. Elementem tej przestrzeni jest kilka hoteli, wieżowce mieszkalne.

Patrząc na współczesne dokonania w dziedzinie technologii i budownictwa ciężko jest nam sobie wyobrazić co czeka nas za kilka lat. Być może wieżowce na wzór Burj Dubaj będą powstawały jak grzyby po deszczu, a wielu z nas będzie ich mieszkańcem. W obecnej sytuacji natomiast nie pozostaje nam nic jak tylko czekać i śledzić wszystkie dokonania.

wiezowiec